8 Listopad

Rizika užívání konopí

Autor: admin Kategorie: aktuality, Konopí jako lék Komentáře: 0

„Jestli se vám zdá, že je tahle bylinka opravdový zázrak, máte pravdu. Přesto má, ostatně jako jakákoliv jiná rostlina, i nežádoucí účinky, o kterých je třeba vědět. V každém případě i u konopí platí, že pokud se rozhodnete vyzkoušet jeho léčebné účinky, poraďte se s odborníkem. Ideálně bylinkářem. Mezi mladými lidmi je dnes velmi rozšířeno kouření marihuany. Ať je jakkoli tato bylinka léčivá, kouření vám opravdu doporučit nemůžeme. Mějte na paměti, že jakékoliv kouření je karcinogenní. Snižuje množství kyslíku v těle, obtěžuje okolí a je nelegální.

Pravdou je, že existuje množství studií, které dokládají, že škodlivost kouře z marihuany je mnohem nižší, než kouře z tabáku. Ale zdravý tento kouř rozhodně není. Pro léčebné účely se dá konopí upravit naštěstí jinak, tedy vdechování kouře opravdu není nutné.

Závislost

Největším nebezpečím užíváním této drogy je psychická závislost. V žádném případě však nelze potvrdit, že kuřáci marihuany často přecházejí na silnější drogy, protože jim už toto nestačí. Konopí má totiž tzv. opačnou toleranci. Čím déle je rostlina užívána, tím méně stačí na vyvolání stejného efektu. Není tedy nutné zvyšovat dávky. Mějme však na paměti, že co se kouření pro zábavu týče – je to droga!

Plodnost

Pánové, kteří pravidelně užívají (či kouří) marihuanu, se vystavují riziku, že nebudou mít potomky. Tedy minimálně během této doby, kdy tak činí. Marihuana totiž způsobuje dočasnou neplodnost. Pokud se radujete, že tímto jsme odhalili mužskou antikoncepci, nepotěšíme vás. Jako antikoncepce by tato metoda byla velmi nespolehlivá. Tedy alespoň do doby, než vědci provedou nějaký výzkum, který zjistí, do jaké míry je tento účinek (ne)spolehlivý.

Trocha chemie

Z čeho se vlastně to zázračné konopí skládá? Hlavní účinnou látkou je delta-9-tetrahydrocannabinol (THC) – je to látka euforická, povzbuzující, protiepiIeptická, proti agresi, antidepresivní a uvolňující Spasmy, má analgetický účinek. Konopí obsahuje asi 60 látek ze skupiny tzv. cannablonidů. Jedna cigareta marihuany (1g) obsahuje 5-10 mg THC. V dorostlém konopí je vždy část cannabinolů (někdy vše) v podobě kyseliny THC, za normálního stavu bez euforizačních účinků. Tato kyselina se mění v THC zahřátím.

Konopné zajímavosti – Využití pro krásu

Nejen pro zdraví, ale i pro krásu je konopí požehnáním. Na tělo i vlasy má konopný olej podobné účinky jako avokádový, mandlový nebo jojobový. Pleť je díky němu hladká a vláčná a vlasy pevné a lesklé. V obchodě se dá dnes už sehnat i konopný šampon nebo krém na obličej. Za zmínku stojí i konopná opalovací kosmetika, protože přítomná nenasycená kyselina gamalinolenová chrání pokožku před vysoušením, předčasnou tvorbou vrásek a silným slunečním zářením.“

Zdroj: Speciál BILINKY REVUE. 2012, 2012(4).

Poslat komentář

*