7 Březen

Rizika užívání marihuany

Autor: admin Kategorie: aktuality, Konopí jako lék Komentáře: 0

„Účinky většinou nastupují několik minut po začátku kouření a mohou při nižších dávkách trvat hodinu a při vyšších dvě až tři hodiny. Když uživatel marihuanu sní nebo vypije, trvá hodinu nebo i déle než se účinky projeví, což je nebezpečné, protože člověk nemůže účinky korigovat tak snadno, jako když kouří přesné dávky v určitých časových rozestupech. Při spolknutí mohou účinky trvat dokonce dvanáct hodin. Marihuana navozuje celou řadu zřetelných, ale většinou nepříliš silných tělesných účinků, jako je zvýšení srdeční činnosti a pozdější snížení tlaku krve (což představuje riziko pro lidi s problémy se srdcem), zrychlený puls, zarudlé oči, pach potu po spálené trávě, sucho v ústech, neobratnost, slabé zmírnění bolesti a občas závrať.

Dlouhodobější příjem drogy může způsobovat také psychické potíže: vede ke kolísání nálad, zhoršené schopnosti soustředění, horšímu prospěchu, neochotě přebírat zodpovědnost, menší péči o zevnějšek. Užívání marihuany často posiluje chuť k jídlu. Uživatelé pod jejím vlivem mohou cítit velký hlad a jdou takzvaně „vyluxovat ledničku“. Často mají chuť na sladké.

Skutečná toxicita marihuany je velmi nízká a nejsou zprávy o nikom, kdo by utrpěl smrtelné předávkování. Studie na zvířatech ukázaly, že mezi účinnou a smrtelnou dávkou je velmi značné rozpětí. Těch několik úmrtí spojených čistě s marihuanou vzniklo většinou na úkor vdechnutí zvratků. Při normálních dávkách, většinou 10-20 mg THC nebo jeden průměrný joint, jsou psychické účinky marihuany slabé a těžko klasifikovatelné. Účinky látek obsažených v konopí jsou podobné stavům vyvolaným při užití alkoholu, sedativ, opiátů a ve vyšších dávkách i halucinogenních drog, jako je LSD.

„Konopí v normální dávce způsobuje stav tzv. high – relaxace, spokojenosti a lehké intoxikace. Problémy s koordinací, hlad a zhoršení paměťových funkcí patří mezi jeho vedlejší účinky. Tyto efekty vznikají, protože THC narušuje působení anandamidu, neurotransmiteru, který se nachází v různých částech mozku.“

Marihuana se většinou užívá k dosažení uvolnění, společenskosti, hovornosti, veselosti nebo také chvil introspektivních prožitků. Objevují se pocity zvýšeného vnímání a porozumění skrytým myšlenkám druhých, hudbě a dalším smyslovým prožitkům.

„Je to trochu jako horská dráha – nahoru a dolů. Nejdříve jste nahoře, pak přijdou návaly pocitů pronásledování. Jeden z mých přátel si v kuchyni mazal máslo na chleba… Byl jsem přesvědčený, že mě chce podřezat“ (Kuřák marihuany).

Zdroj: WINKLEROVÁ, Barbora. NAŠE SPOLEČNOST A MARIHUANA. Brno, 2009. Bakalářská práce. Masarykova univerzita. Vedoucí práce PhDr. Milan Valach, Ph.D.

Poslat komentář

*