29 Duben

Roztroušená skleróza a konopí

Autor: admin Kategorie: aktuality, Konopí jako lék, Legalizace konopí Komentáře: 0

Roztroušená skleróza je nemoc postihující centrální nervový systém, která má podobu lehkých tělesných potíží, přičemž v některých případech může dokonce dojít až do fáze těžké invalidity. Typickými příznaky tohoto onemocnění je snížení citlivosti a mravenčení v končetinách. Mezi další projevy roztroušené sklerózy lze zahrnout poruchu vidění, zánět očního nervu nebo potíže s výslovností a plynulou řečí. Často je doprovázena také únavou a depresemi. K roztroušené skleróze patří také spasticita, což je ztráta pružnosti ve svalech, jež může vyústit v extrémní ztuhlost bránící pohybu pacientů.

V roce 2011 byla v Německu publikována klinická studie o léčbě roztroušené sklerózy. Této studie se zúčastnilo 272 pacientů. Výsledkem bylo zjištění, že látky obsažené v konopí snižují spasticitu, frekvenci křečí a dokonce výrazně zlepšují kvalitu spánku. Pozitivní vliv byl zaznamenán u přibližně 50 % nemocných. Objektivní testy potvrzují, že při užití THC se pacientům zlepšila schopnost chůze a ovládání močového měchýře. Příznivé výsledky byly zaznamenány také u třesu rukou, neboť při testování psaní nevykazoval text takové výkyvy, jako tomu bylo před užitím zmiňované látky.

Na základě informací vyplývajících z této studie došlo v Německu poprvé ke schválení extraktu z konopí k léčbě středně těžké až těžké refrakterní křeče. Tento tzv. lék se stříká pod jazyk za pomoci dávkovače. Jedna dávka tohoto spreje obsahuje 2,7 mg THC a 2,5 mg CBD (kanabidiolu).  Sativex, jak se tento lék nazývá, je jediný lék na bázi kanabinoidů, který má licenci na léčbu spasticity v Německu. Jeho působením dochází k uvolnění napětí svalů ve vnitřních orgánech a zejména v kosterních svalech. Klinické testy tohoto přípravku prokázaly, že kanabinoidy jsou skutečně schopny snížit obtíže pacientů trpících roztroušenou sklerózou a zlepšit tak kvalitu jejich života.

sativex

Mezi nejběžnější vedlejší účinky kanabinoidů patří únava a závratě, které se projevily u více než 10 % pacientů. Užívání těchto látek má také jisté psychologické účinky. Podle údajů, které měli lékaři k dispozici, nebyly zaznamenány problémy spojené s abstinenčními příznaky. Nedošlo dokonce ani ke zneužití tohoto nového léku.

Zdroje

Franjo Grotenhermen, Dr. med. and Kirsten Müller-Vahl, Prof. Dr. med. The Therapeutic Potential of Cannabis and Cannabinoids. Molecular Pharmaceutics [online]. 2012, 109(29-30), s. 495–500 [cit. 2014-02-28]. DOI: 10.3238/arztebl.2012.0495.

Nemoci: Roztroušená skleróza. Vitalion: Lepší informace, lepší zdraví. [online]. 2012 [cit. 2014-02-28]. Dostupné z: http://nemoci.vitalion.cz/roztrousena-skleroza/

POLÁK, Jaroslav. Sativex – Naděje i riziko pro konopnou léčbu. Legalizace [online]. 2010 [cit. 2014-02-28]. Dostupné z: http://www.magazin-legalizace.cz/cs/articles/detail/51-sativex-nadeje-i-riziko-pro-konopnou-lecbu?rubricId=4

Komentáře uzavřeny.