19 Říjen

Sativa vs. Indica: Pět největších rozdílů, které by měl zvážit každý pěstitel

Autor: admin Kategorie: aktuality, Odrůdy konopí, Pěstování konopí Komentáře: 0

Rostlinky cannabis, stejně jako jakékoliv jiné rostliny, jsou klasifikovány a rozdělovány podle systému stanoveného před stovkami let.

Zatímco dnes těmto květinám běžně říkáme marihuana, jejich botanické pojmenování pochází z daleké historie a je to Cannabis sativa L. Je již dlouho známá (a uznávaná) pro svou opojnost a různorodost příchutí. Geneticky je Cannabis sativa L přímým potomkem rostliny Canabaceae, tedy genetické kořeny má společné např. s rostlinami jako je chmel nebo střemcha.

V současnosti se genofond konopí primárně dělí do dvou hlavních kategorií: Indica a Sativa. Stručně řečeno, po Indice budete ospalí zatímco Sativa vás nabije energií. Ale to rozhodně není konec jejich rozdílů – oba druhy mají celou řadu rozdílů, které vám pomohou je navzájem odlišit. Tyto odchylky utváří jejich osobité kouzlo.

Dnešní kultivátoři a fanoušci marihuany vůbec využili znalostí tohoto starověkého větu a vytvořili zcela moderní konkávní směs zvanou hybridy – nicméně stále existuje celá řada zakořeněných omylů o jejich předcích: Sativě a Indice.

Předtím než se vůbec pustíte do zkoumání toho, která rostlinka je vhodná pro hybrid, je důležité mít solidní základní znalosti o Sativě a Indice. Bez toho jeto takové plácání na písku. Následující článek se bude snažit uvést nové kuřáky a pěstitele právě do téhle tématiky:

Cannab2_new

Indica je ze vznešené linie původně pěstované na Blízkém východu – v regionech, kde si mohla užívat vyšší nadmořské výšky na tamějších vrcholcích hor a chladnějšího podnebí. Je tedy spojena především se zeměmi, které jsou známé pro svou kulturu hašiše. Indika byla po desetiletí ekonomickým zachráncem provinčních farmářů v Turecku, Nepálu, Afghánistánu a Maroku. Díky svému původu v poměrně nehostinném klimatu, získala většina rostlinek Indici menší vzrůst, je to zavalitější a pevnější květina, než její bratranec Sativa.

Odrůdy Sativa pocházejí z mnohem teplejších oblastí po celém světě: oblastí, které hraničí s rovníkovým pásem, jako je Mexiko, Thajsko, Kambodža a Jamajka, podobně jako pár šťastnějších zemí v Africe. Tyhle regiony jsou známé jako „kvetoucí“, mají rozšířené vegetační období (prostě zázraky teplejšího klimatu), většině druhů Sativy to trvá o 30-45 dní déle než plně dozraje, pokud jí porovnáváme s jejím kratším a zavalitějším bratránkem.

Jak budou velké:

Indika: Indika zůstane na nižším koci spektra – dosahuje na výšku zhruba 3 -5 stop (cca. 90 cm – 2 m).

Sativa: Protože Sativa většinou roste v teplejším klimatu a má delší dobu dozrávání, přeroste Sativa hravě Indicu. Proto pokud se pěstitelé rozhodnou pěstovat Sativu uvnitř, není nic neobvyklého vidět její listy vyčnívat ven z jejich obydlí. Což může být dost nepohodlné a hlavně nežádoucí.

ganja

Efekt po kouření:

Indika: Pokud jde čistě o indicu, pak je efekt sedativní – bez odhledu na konkrétní odrůdu. Často právě tohle utlumení vytvoří prokrastinační bažinu, prostě vás připoutá na váš gauč. Z medicínského pohledu na věc, mají odrůdy Indici obecně největší potenciál co se týče analgetických efektů, když dojde na výhody zdravotní marihuany, nejefektivněji utlumují bolest.

Sativa je spíš pro zkušené znalce marihuany, kteří chtějí nakopnout svojí kreativitu, proto Sativa zůstává populární, povznášející volbou. Souhra kanabinoidů a terpenů v dnešní Sativě jsou jako jemné Bordeaux z oblasti Pomerol Valley: svěží víno, které s časem elegantně stárne. Pokud je rostlinka správně ošetřena, vysušena a skladována, může vám dát kreativní facku i víc jak dva roky pro sklizni.

Chuťový profil:

Sativa: Energy drink z marihuany zahrnuje širokou škálu chuťových profilů, od vždy populárních ovocných chutí, jako je ta co můžeme najít u Silver Haze nebo Jack Herer – až po mírně znechucující chutě, které navíc smrdí, ale jo, přímo jako kočičí chcanky.

Indica: No, dnešní odrůdy Indicy, stejně jako jejich kříženci, jsou plné svěžích terpenů, rozhodně je to u nich mnohem častější než u běžných Kush variant.

Čas růstu

Indica: Protože Indica má mnohem rychlejší dospělostní tempo, je většina dnešních odrůd připravená ke sklizni zhruba osm až deset týdnů po té, co začala kvést.

Sativa: Bohužel, pěstování Sativy chce velkou trpělivost a houževnatost, zabere to dlouhou dobu než je připravená. Rostlinka Sativy může kvést i čtyři měsíce než dosáhne zralosti. Pokud pěstujete Sativu uvnitř a chcete celý proces urychlit, můžete si hrát se světlem. Změňte cyklus 12/12 na 10 on cyklů a 14 off cyklů během několika posledních týdnů květu, to by mělo aspoň trochu urychlit její zrání.

Sklizeň

Indika: Indika obecně produkuje mnohem vyšší výnosy, to znamená, že budete mít víc muziky pro vaší metaforickou zábavu.

Sativa: tady bude výnos vždycky záležet na konkrétní odrůdě. Ale obecně se dá říct, že Sativa má menší výnosy než Indica. Její květy jsou méně husté, načechranější, a prostě nejsou ani zdaleka tak těžké.

Samozřejmě, když dojde na sladkou Mary Jane, můžou se poručovat jakákoliv pravidla. Díky už zmíněnému nástupu hybridů, je potřeba opravdu dobře znát svojí odrůdu ještě předtím než si jí zasadíte v pěstírně. Ale nebojte se, pokusíme se tu probrat odrůdy víc do hloubky.

marijuana-269851_640

Poslat komentář

*