6 Červen

SATIVEX

Autor: admin Kategorie: aktuality, Konopí jako lék Komentáře: 0

„Českým pacientům se s velkou pompou dostalo možnosti léčit se prvním konopným přípravkem s obsahem THC na našem trhu, tedy Sativexem společnosti GW Pharma. Tento fakt lze na jednu stranu brát jako krok kupředu, ale na straně druhé může způsobit řadu komplikací v našem snažení. Proč? Čtěte dále v článku.

Úvod

Sativex je lihový extrakt psychoaktivního konopí se standardizovaným obsahem 27 mg/ml THC a 25 mg/ml CBD, přičemž jedna dávka obsahuje 0,1 ml. Lék se aplikuje jako sprej a stříká se pod jazyk, odkud se vstřebává. Význam tohoto produktu spočívá ve skutečnosti, že se jedná o první povolenou formu psychoaktivního konopí na území našeho státu. Jeho záludnost se však skrývá hned v několika oblastech, které dále rozeberu.

K čemu se používá a jak působí

Sativex je určen primárně jako tišící lék pro pacienty s roztroušenou sklerózou. U této nemoci  odporuje zejména chuť k jídlu a zmírňuje nejtypičtější příznak této neurodegenerativní choroby, tedy úporné a bolestivé křeče. Jeho složení je uzpůsobeno co nejmenší psychoaktivitě. CBD funguje jako tlumič psychických účinků THC a ve většině divokých rostlin je jeho poměr k THC asi 1:2–5 (více je THC), u odrůd šlechtěných pro psychoaktivní účinky je tento poměr posunut až asi k 1:10–20. Poměr těchto látek je u konopí větším ukazatelem působení na vědomí než samotný obsah THC.

Srovnání marihuany a Sativexu

Když srovnáme působení Sativexu a marihuany, můžeme se dobrat různých výsledků. Sativex bude mít téměř vždy při stejném objemu THC nižší psychoaktivitu, což je jistě pro mnoho pacientů přínosem, ale na druhou stranu si ponechává všechny ostatní negativní vedlejší účinky. Podle oficiálních údajů mezi ně patří závrať, únava, průjem, nucení na zvracení, poškození vnímání chuti a sucho v ústech, tedy přesně to samé, co zažívá alespoň občas každý kuřák. Díky nižší psychoaktivitě v kombinaci se způsobem aplikace je ovšem těžší odhadnout správnou dávku.První účinek se projeví až asi po 15 minutách, zatímco při kouření (nebo vaporizaci) je znatelný již v řádu sekund až minut. Další drobná záludnost se skrývá v omezení počtu látek obsažených v léčivu pouze na THC a CBD.

V konopí se nachází více než desítka dalších kanabinoidů, které všechny svým specifickým způsobem upravují jak fyzický, tak psychický účinek marihuany a výsledný efekt je komplexnější. S tím je spojena skutečnost, že ve všech dosud provedených studiích se ukázalo, že samotné konopí přináší lepší výsledky než kterýkoli z aktuálně dostupných preparátů založených na jeho bázi. Různé zdroje vysvětlují tento fakt různými způsoby (respektive absencí různých látek v preparátech), ale výsledek je jednoduše ten, že tráva je lepší než sprej nebo pilulky. I tak ovšem Sativex dosahuje u roztroušené sklerózy účinnosti přibližně o 50 % vyšší než placebo, což je nepochybně dobrý výsledek.

Vliv na budoucí legislativu

Je na místě zmínit jeden problém, který může Sativex přinést dalším legalizačním snahám. Snadno by se mohlo stát, že zákonodárci nebudou mít vůli nadále podporovat jakékoliv aktivity v této oblasti, protože „už tu přece je ten sprej“, takže nebude prostor pro další argumentaci. Snadno by se tak mohlo stát, že Sativex si bude držet monopol na léčbu konopím v naší zemi, což by nebylo dobré, ani kdybychom se zamýšleli skutečně jen nad medicínským využitím v nějaké prefabrikované formě. Přinejmenším to zavání monopolem, který málokdy vede ke spokojenosti zákazníka/pacienta. Sativex je již nyní nesmyslně předražený, a pokud tento výrobek získá monopol, tak nejenže nebude vyvíjet žádný tlak na sražení této ceny (viz níže), ale zároveň bude mít výrobce otevřenou cestu k dalšímu zdražování. Ve výsledku nám tak slavnostní „první lék s obsahem THC“ může přinést zastavení snah o legalizaci konopí, byť jen pro léčebné využití, a zároveň i neúměrnou cenu takové terapie.

Nadsazená cena

Sativex je dodáván v 10ml balení, což odpovídá přibližně 90 dávkám spreje. Náklady na balení jsou 125 liber (cca 3 800 Kč), s cenou za dávku 1,40 liber (cca 40 Kč). Při běžném dávkování kolem 8 vstřiků denně se tak měsíční cena léčby vyšplhá až na 330 liber (tedy přibližně 10 000 Kč). Tato cena je vyloženě absurdní, když uvážíme, co je v ní zahrnuto. Jedná se o mechanický rozprašovač (cca 10 Kč), několik mililitrů alkoholu (haléře) a rozpuštěné pryskyřice (i při pouliční ceně konopí 250 Kč, která je sama o sobě přemrštěná, to dá asi 100 Kč). Samozřejmě je třeba brát v úvahu i zpracování, lidskou práci a marži výrobce i prodejce, přesto je značně podezřelé, když se něco prodává za cenu, která převyšuje primární náklady třicetkrát. Navíc je skutečně velice jednoduché si tento přípravek vyrobit doma. Nechci tu předkládat přímo návod, abych neměl na svědomí někoho, kdo to bude dělat špatně, jen stručně vypočtu náklady. Předpokládejme tedy, že máte za domem v květníku jednu rostlinku, ze které si ten ždibíček paličky vezmete. Za rozpouštědlo dáte asi 50 Kč, za filtrační materiál asi 10 Kč, za nosné médium opět asi 10 Kč a za samotné tělo rozprašovače znovu podobnou částku. Tím se náklady dostanou na přibližně 80 Kč, přičemž cena prodejce je 3 800 Kč, tedy téměř padesátkrát víc.

Závěr

Sativex je dobrý lék. Tam, kde má působit, působí dobře. Jediné jeho další pozitivum vidím ve skutečnosti, že se jeho existencí konečně dostalo uznání faktu, že konopí léčí. Jinak převažují negativa, protože lék je absurdně předražený a existuje velké riziko, že negativně ovlivní budoucí vývoj legislativy.“

Zdroj: Konoptikum. 2011, 2011(23).

Poslat komentář

*