9 Prosinec

Sen v Uruguayi. Joint za 5 korun?

Autor: admin Kategorie: aktuality, Konopí jako lék, Legalizace konopí Komentáře: 0

Před časem jsme vás informovali o situaci v Uruguayi, kde má nastat faktická legalizace pěstování a prodeje marihuany. A jak to vypadá ve státě Uruguayi v těchto dnech? V České republice se gram marihuany pohybuje mezi 150 až 200 korunami, levicová vláda v jihoamerické Uruguayi připravila zákon tak, aby prodej konopí byl nejen legální, ale v konečné fázi snížil i ceny za „trávu“. A proč se tak vláda rozhodla? Důvodem je boj proti černému trhu s drogami a narkokartelům.

Při čtení důvodů legalizace konopí v této zemi se můžeme jen se zatajeným dechem divit. V České republice jsou reportéři souzeni například pouze za to, že o kouření trávy udělají vtip v magazínu. V Jižní Americe ovšem k problému přistupují zcela jinak. Například šéf národního uruguayského drogového úřadu José Calzada označil nelegální trh za velmi riskantní a nabízí zároveň špatnou kvalitu konopí. Dále zdůraznil, že stát zabezpečí místa, kde se bude dát koupit kvalitní zboží a navíc prodávané za běžně dostupnou cenu.

Vláda v Uruguayi navrhuje, aby se prodával gram marihuanu za jeden dolar, což je pod současnou cenou na tamním černém trhu. V současnosti je americký dolar přepočtu 19 Kč. Jak jsme již minule zmiňovali, návrh na legalizaci již prošel dolní komorou uruguayského parlamentu a čeká se na schválení v Senátu. Zákon by měl platit od příštího roku.

money

Jak si vlastně prodej takto levné marihuany představují Uruguayci? Existují tři variace. První variantou bude, že si každý sám může vypěstovat maximálně šest rostlin konopí pro vlastní potřebu. Druhá možnost nabízí, se zapojit do členství v klubech konopí, kde bude vše pod státní kontrolou, ovšem zde se bude moct vypěstovat až 99 rostlin. Anebo Uruguayci nebudou pěstovat nic a mohou legálně nakupovat v lékárně až 40 gramů marihuany na osobu měsíčně.

Záměr vlády je zarazit černý trh, dostat situaci při prodeji marihuany pod státní kontrolu a získat peníze do státní kasy legálním prodejem. Zda se to Uruguayi podaří, je zatím ve hvězdách.

Poslat komentář

*