5 Červenec

Seriál léčivé konopí legálně díl 3.

Hlavní fáze růstu

Předpěstované sazeničky sázejte ideálně na teplé a slunné místo, případně do dostatečně velkého květináče. Růstová fáze venku trvá podle dané genetické odrůdy. Stejně tak variabilní může být i vzhled a výška dospělé rostliny. Rané odrůdy mohou začít s reprodukční fází (nakvétáním) už v červenci, pozdnější odrůdy třeba až v září.

Zaštipování

Existuje mnoho různých technik zaštipování. Ale jednoduše stačí vědět, že když zastřihnete větvičku na jejím konci, všechny výhonky, které na ní jsou, začnou rychleji růst a tím se původní větev roztáhne více do šířky. Zastřihávat můžete tak, aby se na rostlině utvořilo co nejvíce koncových větviček, na kterých později budou květy a zároveň, aby slunce mohlo k celé rostlině. V případě Finoly není zaštipování příliš vhodné, vzhledem k její krátké vegetační fázi.

Hnojení

V závislosti na kvalitě půdy můžete během růstu také přihnojovat. Receptů na ideální přírodní hnojiva je opravdu mnoho, dobře se osvědčil koňský hnůj či slepičí ev. netopýří trus. Rostlinám také prospívá přihnojení kopřivovým zákvasem. Při venkovním pěstování stačí obvykle přihnojit jednou či dvakrát za celou dobu pěstování, zemina mívá obvykle dostatečné množství potřebných prvků a živin.

Fáze kvetení – Rozpoznání samic a samců

Při pěstování dvoudomých odrůd je vhodné včas rozeznat samčí a samičí rostliny. Můžete samozřejmě nechat proces opylení bez překážek proběhnout, čímž získáte spoustu dalších semínek.

Z hlediska léčivého potenciálu těchto rostlin je však mnohem vhodnější samečky včas rozpoznat a vytrhnout. Samčí rostliny obvykle nakvétají dříve než samičí, začnou se na nich tvořit malá poupátka, ze kterých později vzniknou bílá kvítka prášící žlutý pyl. Pokud zabráníte rozšíření tohoto pylu na samičí rostliny, tak místo tvoření semínek se rozrostou jejich květy, na jejichž povrchu se nachází nejvíce léčivé pryskyřice.

U samičích rostlinek se nejprve začínají tvořit bílé chloupky – pestíky v horních částech a na koncích větviček a postupně se rozrůstají a houstnou, čímž vytvářejí specifické květové palice. Na nich se postupně tvoří čiré kapičky lepkavé pryskyřice, která vydává specifickou silnou vůni.

V průběhu fáze kvetení je vhodné postupně otrhávat velké listy, čímž budou rostliny svoji sílu dávat hlavně do květů.

Sklizeň

Doba kvetení je různá u jednotlivých odrůd. Zralost rostliny poznáte nejlépe podle vzhledu květových chloupků, které jsou ze začátku bílé a postupně sesychají a rezavějí. Ve chvíli, kdy je většina chloupků na vrchních palicích takto změněna, je vhodné rostlinu sklidit.

V případě menšího vzrůstu rostliny je vhodné ji vytrhnout i s kořeny a zavěsit květy dolů na suchém a dobře větraném místě. V případě, že jste vypěstovali velké keře, je vhodnější sušit jednotlivé větve samostatně. Velmi důležité je odstranit takové kousky rostlin, na kterých vznikla plíseň, tak aby se nešířila na ostatní části.

2016-08-30_194959

Zpracování a skladování

Po usušení je vhodné oddělit velké i menší listy, které jsou vhodné na čaj, koupele, nebo do mastí a květové palice, na kterých je nejvíc pryskyřice. Materiál je velmi vhodné skladovat v uzavíratelných nádobách, na chladném a temném místě, kde budou nějaký čas dozrávat podobně jako víno.“

Zdroj: BUDAŘOVÁ, Jana. Cannabis medicinalis legalis: aneb Léčivé konopí legálně ve vašem květináči. 1. www.e-regena.cz: Nová Regena, 2014.

Komentáře

 • Autor: dan
  9/09/2017

  Vadí rostlině v době květu, pokud uštipuji listy, které se zdají, že zastiňují jiné květy. Jednoduše řečeno, jestli nevadí, když ji postupně očesávám od listů.

  Děkuji za odpověď. dan

  • Autor: admin
   9/09/2017

   Určitě nevadí, je to spíše ku prospěchu. Velké a usychající listy je vhodné odstřihovat.

   • Autor: Haluz
    10/01/2019

    No ta odpověď mi příjde dost chabá. Za 1. kytka není blbá, příroda už vůbec ne.. List je pro kytku zásobárnou živin a taky zdrojem energie, čím větší listová zelená plocha, tím bujnější růst. Lze tedy stručně říci, čím více bude člověk stříhat listí, tím menší úrodu bude mít. Když už stříhat listy. Tak způsobem, kdy stříháte jednotlivé čepele listů v půli, tak že list zůstane jen jej zkrátíte, tím docílíte lepšího prostupu světla se zachováním energetického zdroje pro danou větev, popř palici. Taky může nastat jev, kdy kytka která je příliš ostříhaná, začne tvořit z nouze listí v palicích.. Proto jsou někdy palice tak listnaté.. Každopádně stříhat co nejméně. Taky hlavně ty velké první listy, vůbec nestříhat. Kytka když je nepotřebuje tak sama odhodí.

Poslat komentář

*