26 Říjen

Seznam mecenášů lobby proti legalizaci marihuany

V pozadí celé bitvy o legalizaci marihuany – zdravotní i rekreační – jsou lidé s hlubokými kapsami, kteří mají nejrůznější zájmy. Budeme tu mluvit o lobby v Americe, kde je tato situace lépe zmapovaná, ale podobné tlaky nejdeme všude po světě. Taková už je politika.

Je to trochu jiné téma než jen pouhý fakt, že každý kdo se zajímá o legalizaci a chce si udělat názor na celou diskuzi, by měl být informován o tom, kdo je zodpovědný za nejhlasitější odpůrce, a tom, kdo ovlivňuje to, co říkají.

Jedním z nejhlasitějších odpůrců v debatě o marihuaně je Partnership for Drug-Free Kids, spíše známí jako Partnership z Drugfree.org, nebo také Partnership for a Drug-Free America. PDFK se nejvíce proslavilo svojí dlouhodobou kampaní „Toto je váš mozek na drogách“, které zobrazuje mladé lidi vařící a smažící vejce. Zatímco většina dětí shledává toto poselství neadekvátním, reklamní a protidrogové komunity chválí kampaň jako jednu z nejúčinnějších v historii PSA.

Stejně jako všechny ostatní neziskové organizace i PDFK je financována zájmovými skupinami, což znamená korporace. Podle zákonů USA musí taková organizace zveřejnit svůj seznam dárců. Budeme se bavit pouze o těch největších, s dary nad 250.000 dolarů nebo více, je jich celkem šest.

drugs

AbbVie: Biotechnologická společnost odpovědná za Humira, lék, který léčí revmatoidní artritidu a získal pro společnost více než 10 miliard dolarů.

Consumer Healthcare Products Association: vedoucí společnost v obchodu s léčivy a výživovými doplňky i v lobbování za ně.

CVS: Obchod s léčivy na více než 770 místech ve Spojených státech. V roce 2010, jediná lokalita v Sanford, Florida, (s populací 53,000 lidí) objednala více než 1.800.000 pilulek Oxy-Codone.

Mallinckrodt Pharmaceuticals: Podle receptů největší dodejce léčiv proti bolesti.

Pharmaceutical Research & Manufacturers of America: Jedna z největších a nejvlivnějších lobbistických skupin v USA, zastupující více než 48 farmaceutických společností.

Purdue Pharmaceuticals:  výrobce Oxycotinu (Lék na utlumení bolesti, který může přinášet euforické stavy. Podobně jako morfin je návykový).

Článek je velmi volným až svévolným překladem:

http://marijuana.com/news/2014/10/heres-a-list-of-the-biggest-donors-to-the-anti-pot-lobby/

Poslat komentář

*