21 Únor

Sláva konopnému oleji

Autor: admin Kategorie: aktuality, Konopí jako lék Komentáře: 0

Konopný olej má ve zdravém životním stylu své zasloužené místo. Především se jedná o velice kvalitní a vydatný olej, který je vhodný nejen do salátů. Olej se často využívá jako potravinový doplněk, neboť olej z cannabis obsahuje mnoho důležitých vitamínů a esenciální nenasycené mastné kyseliny.

Olej z konopí se lisuje za studena z jeho semen. Semena obsahují nenasycené mastné kyseliny srovnatelné třeba se sójou a všechny esenciální aminokyseliny včetně 8 aminokyselin, které si lidské tělo samo nedovede vyrobit. Konopné bílkoviny v semenu jsou navíc ve formě a v zhruba stejných proporcích v jakých se vyskytují v krevní plazmě. Hrst konopných semen dokáže pokrýt denní potřebu proteinů a mastných kyselin pro dospělou osobu.

Olej z konopných semínek se dále hodí pro výrobu kosmetiky, neboť má obdobné účinky na pokožku a vlasy jako olej například z avokáda, mandlí či jojoby. Konopný olej navíc zvyšuje příznivé účinky i jiných látek. Preparáty z konopného oleje zachovávají pleť vláčnou a hladkou a vlasy učiní pevné a lesklé. Přítomná nenasycená kyselina gamalinolenová (až 73% za studena lisovaného konopného oleje) chrání pokožku před vysoušením, předčasnou tvorbou vrásek a před silným slunečním zářením, olej navíc pomáhá při léčbě ekzému, lupénky, lupů a jiných kožních onemocnění. Produkty z konopného oleje se vyznačují také vynikající roztíratelností. Kosmetických produktů je celá škála. Na trhu jsou k dostání masážní oleje, šampony, krémy, masti a balzámy, čistící pleťové vody a krémy, parfémy a tělová mýdla.

Olej z konopných semínek se dnes přidává do mnoha potravin jako například do pečiva, neživočišného mléka, sýru a pomazánek; dále do müsli tyčinek, těstovin, ingrediencí do salátů, do jedlého olej a margarínu.

oil2

Nejdůležitější poznámkou je, že konopný olej je legální, protože se vyrábí z konopných semen, které neobsahují žádné THC. Mnoho českých e-shopu prodává sice takový olej, ale je třeba pečlivě hlídat, zda takovýto produkt prošel správnou úpravou, tzn., aby byl lisován za studena a ze semínek konopí, které byly správně skladovány, vypěstovány a následně zpracovány. Dobrým indikátorem kvality konopného oleje je jeho samotný obal. Lahvička by měla být nejlépe z neprůhledného nebo silně zabarveného skla. Jestli narazíte v nějakém krámku na olej v průsvitné čiré láhvi, tak vám radíme produkt raději nekupovat, neboť nebude kvalitní. Kvalitní olej z konopí nemusí mít vždy lákavý obal či lahvičku. Důležité je totiž, co se ukrývá vevnitř.

Poslat komentář

*