28 Únor

Technické konopí – historie a současnost

Konopí bylo pěstováno již před několika tisíci lety před našim letopočtem v západní Indii a Střední Asii. V Evropě se pěstuje už asi sedm tisíc let. Konopí se používalo k výrobě textilních materiálů a lan, v Řecku byla nalezena konopná lana stará dokonce cca čtyři tisíce let. Později bylo jeho pěstování rozšířeno do celého světa. Největší rozmach v pěstování konopí nastal v sedmnáctém, až devatenáctém století, převážně na výrobu plachet, celt, lan, pytlů, provazů a oleje na svícení. Vrátíme-li se do historie naší země, tak se na našem území konopí pěstovalo ve velkém měřítku, dokonce na několika tisících hektarech a šlo o základní textilní surovinu jako například dnešní len. Za první a druhé světové války potřebovala především americká armáda konopí k výrobě plachet, sítí, lan apod. Po druhé světové válce dochází k útlumu pěstování konopí a to hlavně z důvodu vynálezu a používání umělých vláken. Konopí bylo v minulosti využíváno převážně k výrobě textilních materiálů, jako jsou látky, plachty nebo pytle, dále pak oleje vznikající z lisování semen, lan a motouzů a v neposlední řadě k výrobě papíru.

history

Věděli jste například, že konopná látka byla použita k výrobě prvních džínsů značky Levi Strauss okolo roku 1850.

V nedávné minulosti, asi po druhé světové válce, se technické konopí, jak již jsme výše uvedli, přestalo masově pěstovat i využívat, díky vynálezu umělých vláken, avšak v některých odvětvích průmyslu se ještě stále využívá, nebo se znovu začíná využívat. Obecně v dnešní době nastává pro konopí renesance a to hlavně díky jeho recyklovatelnosti, odolnosti vůči škůdcům, plísním a hnilobám a také díky faktu, že neobsahuje žádné alergeny a má tvarovou stálost. Velmi dobré jsou také jeho tepelněizolační vlastnosti. Velmi výraznou výhodou je to, že jde o jednoletou rostlinu, tudíž má vysoký výnos a lze průmyslově využít všechny části rostliny beze zbytku. Vědci se také neustále zabývají genetickým vývojem technického konopí a jeho zušlechťováním, jak pro zvýšení výnosů, tak pro snížení obsahu THC.

Zdroj: VYUŽITÍ KONOPÍ VE STAVEBNICTVÍ. Valašské Meziříčí, 2010. Ročníková práce. STŘEDNÍ PRŮMYSLOVÁ ŠKOLA STAVEBNÍ VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ.

Poslat komentář

*