30 Prosinec

Užívání marihuany vede k útlému pasu

Autor: admin Kategorie: aktuality, Konopí jako lék Komentáře: 0

Ze studie vedené na University of Nebraska, Harvard School of Public Health a Beth Israel Deaconess vyplývá, že kuřáci marihuany mají útlejší pas a vyšší úroveň regulace cukru v krvi, než lidé, kteří konopí neužívají. I když marihuana vyvolává chuť k jídlu a tvoří tak pro uživatele samozřejmě vyšší kalorický přísun, (dle některých výzkumů až o dva a půl tisíce kilojoulů denně) nemá toto stravování žádný vliv na index BMI. Studie dokonce říká, že u kuřáků marihuany je nižší výskyt obezity než v běžné populaci.

Lidé ve výzkumu analyzovali data celkem 4 657 respondentů. V soukromém rozhovoru přiznalo 579 z nich, že jsou aktivními kuřáky marihuany. 1975 respondentů přiznalo, že marihuany užívalo v minulosti. Účastníkům výzkumu byla následně změřena hladina glukózy, rychlého inzulínu, úroveň inzulínové rezistence, hladina cholesterolu a obvod pasu. V rámci výzkumného vzorku se bral v potaz také věk, pohlaví, užívání alkoholu a tabáku a též úroveň fyzické aktivity.

Výsledky nasvědčují tomu, že aktivní kuřáci marihuany mají výrazně útlejší pas a mají také více HDL tzv. “dobrého cholesterolu”. Nejdůležitějším zjištěním výzkumu je ovšem, že aktivní uživatelé mají o 16% nižší hladinu inzulínu a inzulínová rezistence, tj. stav, kdy má tělo problém absorbovat glukózu z krve, což může dovést osobu až ke vzniku cukrovky druhého typu – byla nižší o 17%. Respondenti, kteří neužívali marihuanu alespoň 30 dní před testy, měli výsledky podobné (výsledky byly jen o pár procent nižší) jako aktivní uživatelé.

cor

Přestože si lidé ve výzkumu nejsou jisti, jak k tomuto procesu přesně dochází,  je evidentní, že užívání konopí napomáhá kontrole inzulínu a regulace tělesné hmotnosti. Toto zjištění možná objasňuje, proč je u uživatelů konopí nižší výskyt onemocnění cukrovkou druhého typu.

Poslat komentář

*