31 Leden

Vaporizace

Autor: admin Kategorie: aktuality, Konopí jako lék Komentáře: 0

Vaporizace je bezpečnější a zdravější forma kouření. Kouření je jedním nejrozšířenějších způsobů aplikace konopí. Někteří z vás preferují jointy, další skleněnky či dýmky, jiní využíváte i alternativní pomůcky (např. plechovky od nápojů, PET lahve nebo alobal při kouření hašišového oleje). Při kouření marihuany nedostáváme do těla pouze kanabinoidy (látky, kvůli kterým konopí konzumujeme), ale i spoustu těch nechtěných, převážně zplodin ze spalování, např. aromatické uhlovodíky, popel, dehet či oxid uhelnatý. Hořením se také zničí až tři čtvrtiny účinných látek. Účinek při kouření se dostavuje poměrně rychle. Při kouření se však člověk vystavuje vyššímu riziku zdravotních komplikací, stejně jako je tomu při kouření tabáku. Víte, že existuje bezpečnější způsob kouření marihuany? Pojďme si společně představit vaporizaci.

Vaporizace

Vaporizace je méně škodlivý způsob užívání konopných drog. Je to proces, při kterém jsou konopné látky z rostliny vylučovány do vzduchu teplem, aniž by docházelo k hoření. K tomuto způsobu se používají přístroje, tzv. vaporizéry. Existují různé druhy, od stolních přes menší kapesní přístroje. Většina používaných přístrojů je na elektriku, ale existují i přístroje, které jako zdroj tepla používají plyn do zapalovačů. Asi nejznámější vaporizér je Volcano. Volcano je k dispozici v klasické, nebo vylepšené verzi s digitálním ukazatelem teploty. Zásadním poznávacím znakem tohoto vaporizéru je charakteristický pytel z průhledné folie s náustkem. Bohužel, ceny těchto přístrojů nejsou malé.

A proč je to méně rizikové?

Je doloženo, že cigaretové filtry a dýmky jsou neefektivní při snaze zvýšit poměr mezi THC a dehtem v marihuanovém kouři, jelikož krom dehtu filtrují i THC a nutí vás inhalovat více kouře pro dosažení vaší účinné dávky. Vodní dýmky navíc neredukují dehet a oxid uhelnatý v kouři. Výzkumníci zjistili, že při používání vaporizérů se lidem opakovaně dostávalo stejných dávek THC jako při kouření, a to bez přijímání látek, které jsou škodlivé pro dýchací systém. Konopný kouř obsahuje spoustu karcinogenů, jež známe z tabákového kouře, včetně vyšších koncentrací některých aromatických uhlovodíků. To vzbudilo obavy, že dlouhodobé kouření marihuany může být rizikovým faktorem vzniku rakoviny. Výzkumy prokazují, že vaporizace potlačuje výskyt škodlivých plicních jedů. Vaporizér zahřeje konopí na teplotu, při níž se aktivní látky odpaří (cca 180–190 °C), což je teplota nižší, než při které dochází ke vzniku škodlivého kouře a v něm obsažených jedů (cca. 230 °C). Proto se valorizace jeví jako nejnadějnější alternativa pro eliminaci toxinů v kouři.“

Zdroj: Dekontaminace. 2013, 2013(II).

Poslat komentář

*