14 Leden

Voda pro život

Autor: admin Kategorie: aktuality, Odrůdy konopí, Pěstování konopí Komentáře: 1

„Voda je definována jako disperzní médium živé hmoty. Zní to velice složitě. Přeloženo do jazyka pěstitele marihuany to znamená, že bez dostatku vody Cannabis neporoste. Jak často a jak hodně konopí zalévat závisí na velikosti rostlin, teplotě substrátu a množství poskytovaného světla. Obecně platí, čím rychleji Cannabis roste, tím více vody potřebuje. Nelze ale naopak říci, že když budete více zalévat, rostliny rychleji porostou!

Malé rostliny disponují pouze malým kořenovým systémem a nemají tedy dostatečné schopnosti sbírat vlhkost z půdy. Obvykle se musí zalévat denně. Navíc malé kořenáčky vysychají rychleji než velké. Když rostlina roste a je přesazena do větší nádoby, substrát déle udrží vlhkost a kořeny prorůstají hlouběji, kde bývá stále vlhko. Je-li půda mokrá, nesmí se zalít, je-li polosuchá, zalijte, takové je základní pravidlo vodního režimu. Musí se dát pozor, zda několik centimetrů pod povrchem není zemina mokrá. Často je povrch suchý, ale uvnitř, u kořenů, je substrát bahnitý. To může rostlinu zahubit, kořeny se vlastně utopí a uhnijí. Pokud si není pěstitel jist, zda zalít, jednoduše zasunutím prstu několik centimetrů do půdy vlhkost pod povrchem zkontroluje. Tak se snadno řídí míra zalévání. Zásadní je zajištění dobrého průchodu vody. Ve dnu pěstební nádoby musejí být otvory a půda musí být dostatečně kyprá, aby přebytečná voda mohla odcházet a kořeny nebyly v trvalém mokru.

voprzi2

Rostlinám prospívá, jsou-li zalévány mírně vlažnou vodou. Nechá-li se voda před zalitím přibližně čtyřiadvacet hodin odstát, vyprchá chlor, což je rovněž prospěšné. Nejlepší by zřejmě byla dešťová voda, ale to je obvykle poněkud nepraktické.

Jestliže konce listů hnědnou, pak velice pravděpodobně příliš zaléváte, popřípadě je voda špatně odváděna. Optimální je zalévat každé 3-4 dny, podle toho, kolik vody rostlina spotřebuje a jak rychle substrát vysychá. Není vhodné zalévat po troškách denně, protože voda se nedostane do potřebné hloubky. Na rovnoměrné provlhčení by dle velikosti pěstební nádoby měla stačit dávka 1/2 litru až 1 litr.

Rozhodně nelze souhlasit s názory, že Cannabis má být pěstována v suchém, nebo dokonce vyprahlém prostředí s minimální zálivkou. Pro růst rostliny a rozvoj bohaté listové hmoty je naopak nezbytný poměrně vydatný vodní režim. Někteří pěstitelé ovšem snižují zálivku před závěrečnou sklizní, neboť jsou přesvědčeni, že tak iniciují zvýšenou produkci pryskyřice. Tento postup snad určitý přínos v podobě vyšší potence přináší, jeho dosah však není třeba přeceňovat.“

Zdroj: DUPAL, Libor. Kniha o marihuaně. 3., dopl. vyd. Praha: Maťa, 2010, 173 s. Matamata. ISBN 978-80-7287-136-0.

Komentáře

Poslat komentář

*