1 Duben

Vyléčí konopí rakovinu?

Autor: admin Kategorie: aktuality, Konopí jako lék Komentáře: 0

V současné době laická veřejnost považuje léčebné konopí za prostředek, který spolehlivě vyléčí rakovinu. Lidé často přisuzují konopí mnoho nadpřirozených schopností a věří, že je to lék na všechno. Ale jak se na to dívá věda?

Vědci tuto problematiku nevidí tak černobíle. Rakovina totiž má mnoho podob, existuje asi 220 jejích různých druhů! Tak jako jsou geny u každého člověka rozdílné, tak je také každá rakovina jiná. V současnosti se kanabinoidní látky z konopí podávají v některých vybraných zemích pacientům s rakovinou k paliativní léčbě. Ta slouží zejména ke zmírnění bolesti a dalšího tělesného či duševního strádání.[1] Je tedy prokázáno, že tyto látky pomáhají zmírňovat dávení, zvracení, navíc podporují chuť k jídlu a odstraňují bolesti.

Bohužel zatím není lékaři využíváno ke kauzální léčbě, což je léčba zaměřená na odstranění příčiny této zlé nemoci. Je to především díky současným zákonům, které to neumožňují. A to i přesto, že na základě laboratorního výzkumu se kanabionidní látky staly potenciálními protinádorovými látkami.

Protinádorové účinky kanabinoidů byly prokázány na myších, u kterých aplikace této látky potlačila růst několika různých typů nádorů.

Lékaři si nemyslí, že konopí pomůže každému. U někoho nemoc vyléčí, u dalšího ji zmírní a najdou se i tací, kterým tato léčba vůbec nepomůže. V Izraeli se přibližně 10 % nemocných rozhodlo skoncovat s touto léčbou, protože se při ní necítili dobře, nebo jim vůbec nepomáhala.

Skupina profesora Manuela Guzmana ve Španělsku prokázala, že THC likviduje rakovinné buňky a téměř neovlivňuje buňky zdravé. Největší naděje na úspěch vidí odborníci při využívání THC při rakovině mozku, prsu, tlustého střeva či prostaty. Zatím vše nasvědčuje tomu, že látky obsažené v konopí jsou bezpečné. Jejich potenciální nepříznivé účinky jsou zanedbatelné oproti přínosům, a to zejména v případě rakoviny.

V roce 2013 na setkání Americké urologické asociace v San Diegu proběhla prezentace výsledků výzkumu, který dokazuje, že u uživatelů konopí existuje statisticky mnohem menší riziko, že onemocní rakovinou močového měchýře, než u lidí, kteří vůbec konopí neužívají.

chart

Dalším prezentovaným tématem byla souvislost mezi kouřením konopí a rakovinou plic, která se nepotvrdila. Naopak výsledky ukázaly, že pravděpodobnost onemocnění je u pravidelných uživatelů konopí stejná jako u těch, kteří nekouří vůbec popř. jen příležitostně.

Výzkumníci však zdůrazňují, že když se vyléčí jeden pacient, neznamená to ihned, že se vyléčí i druhý. Samozřejmě, některé druhy rakoviny konopí skutečně vyléčí, ale ne každá odrůda konopí, ne všechny druhy rakoviny, ne u všech pacientů a ne ve všech stádiích nemoci.

Původní práce profesora Hanuše o gliomech vyšla v odborném časopisu Adiktologie: Hanuš, L. O. (2011). Vyléčí konopí rakovinu? Adiktologie, (11)Suppl., 60–67.


[1] Paliativní péče: Co je paliativní péče?. Www.umirani.cz [online]. © 2014 [cit. 2014-02-21]. Dostupné z: http://www.umirani.cz/definice-paliativni-pece.html

Poslat komentář

*