13 Listopad

Zneužívání konopí v historii II

Autor: admin Kategorie: aktuality, Konopí jako lék Komentáře: 0

„Konopí se až do Napoleonova tažení na Blízký východ v Evropě příliš nepoužívalo. Rostlinu a s ní spojený návyk přivezli Napoleonovi vojáci a také britští lékaři, kteří se vraceli ze služebních cest do Indie. Kulturního vrcholu dosáhla spotřeba konopných produktů v Evropě v 19. století, když francouzští spisovatelé založili výběrový klub s názvem „ Le club des Hashishins“. K předním členům tohoto klubu patřili Charles Baudelaire, Honore de Balzac a Théophile Gautier. Většina z nich se zmiňuje, že berou hašiš, aby zlepšili svůj umělecký výkon.

Drogy vyrobené z konopí užívá v nejrůznějších formách veliké množství lidí. Na Dálném východě, zvláště v Indii, se konopí podává ve třech formách. Relativně slabý bhang a dva silné pryskyřičné přípravky – ganja a charas, získané z kvetoucích vrcholků vybraných divokých odrůd rostliny. Na Blízkém východě převládá hašiš, zatímco v Africe se listy usuší a pak se kouří spolu s tabákem. V minulosti domorodci vdechovali kouř z hromady páleného konopí.

Rekreační konzumace konopí se mezi Američany poprvé objevila kolem roku 1910 v New Orleansu a několika pohraničních městech, kam s sebou marihuanové cigarety přinesli mexičtí dělníci. Marihuana se mezi strážci hranic a na řekách rychle uchytila jako levná náhražka alkoholu a během pěti let se užívání rozšířilo po toku Mississippi až do údolí Ohia. Odtud pokračovalo konopí směrem na východ, až do New Yorku (především Harlemu).

znekonhy3

Charles Baudelaire

V roce 1951 byly ve věstníku Spojených národů Bulletin of Narcotic Drugs uveřejněny výsledky průzkumu, odhadující celosvětový počet konzumentů konopí v té době přibližně na 20 milionů lidí.

V roce 1961 jevili Američané o psychický účinek marihuany všeobecně malý zájem, přestože rekreační konzumace „čaje“ byla v beatnických, jazzových a uměleckých kruzích poměrně hojně rozšířena. Ke konci šedesátých let pak zájem o LSD a „magické houby“ pozměnil i představu o konopí – mnozí lidé je začali považovat za podobnou látku se slabšími účinky. Novou „image“ významně pomáhali utvářet rockoví a folkoví hudebníci nepřímými narážkami i odkazy v textech.

V polovině 60. let pak záplava článků, knih, nahrávek dramaticky změnila představu o marihuaně a s konopím se začalo experimentovat ve všech vrstvách společnosti.“

Zdroj: VANĚČEK, Miloš. KONOPÍ – CANNABIS. 1. Praha: Policie ČR, 2010.

Poslat komentář

*