Zneužívání konopí v historii II

„Konopí se až do Napoleonova tažení na Blízký východ v Evropě příliš nepoužívalo. Rostlinu a s ní spojený návyk přivezli Napoleonovi vojáci a také britští lékaři, kteří se vraceli ze služebních cest do Indie. Kulturního vrcholu dosáhla spotřeba konopných produktů v Evropě v 19. století, když francouzští spisovatelé založili výběrový klub s názvem „ Le club des Hashishins“. K předním členům tohoto klubu patřili Charles Baudelaire, Honore de Balzac a Théophile Gautier. Většina z nich se zmiňuje, že berou hašiš, aby zlepšili svůj umělecký výkon.

Drogy vyrobené z konopí užívá v nejrůznějších formách veliké množství lidí. Na Dálném východě, zvláště v Indii, se konopí podává ve třech formách. Relativně slabý bhang a dva silné pryskyřičné přípravky – ganja a charas, získané z kvetoucích vrcholků vybraných divokých odrůd rostliny. Na Blízkém východě převládá hašiš, zatímco v Africe se listy usuší a pak se kouří spolu s tabákem. V minulosti domorodci vdechovali kouř z hromady páleného konopí.

Rekreační konzumace konopí se mezi Američany poprvé objevila kolem roku 1910 v New Orleansu a několika pohraničních městech, kam s sebou marihuanové cigarety přinesli mexičtí dělníci. Marihuana se mezi strážci hranic a na řekách rychle uchytila jako levná náhražka alkoholu a během pěti let se užívání rozšířilo po toku Mississippi až do údolí Ohia. Odtud pokračovalo konopí směrem na východ, až do New Yorku (především Harlemu).

Charles Baudelaire

V roce 1951 byly ve věstníku Spojených národů Bulletin of Narcotic Drugs uveřejněny výsledky průzkumu, odhadující celosvětový počet konzumentů konopí v té době přibližně na 20 milionů lidí.

V roce 1961 jevili Američané o psychický účinek marihuany všeobecně malý zájem, přestože rekreační konzumace „čaje“ byla v beatnických, jazzových a uměleckých kruzích poměrně hojně rozšířena. Ke konci šedesátých let pak zájem o LSD a „magické houby“ pozměnil i představu o konopí – mnozí lidé je začali považovat za podobnou látku se slabšími účinky. Novou „image“ významně pomáhali utvářet rockoví a folkoví hudebníci nepřímými narážkami i odkazy v textech.

V polovině 60. let pak záplava článků, knih, nahrávek dramaticky změnila představu o marihuaně a s konopím se začalo experimentovat ve všech vrstvách společnosti.“

Zdroj: VANĚČEK, Miloš. KONOPÍ – CANNABIS. 1. Praha: Policie ČR, 2010.

admin

Share
Published by
admin

Recent Posts

Různé modely legalizace marihuany ve světě

Úvod: V posledních letech byla legalizace marihuany jedním z nejvýraznějších trendů v oblasti legislativy a…

1 týdnem ago

Jak marihuana ovlivňuje spánek ve srovnání s jinými substancemi

Úvod: Spánek je klíčovým aspektem našeho fyzického a duševního zdraví. Mnoho lidí se uchyluje k…

3 týdny ago

Marihuana vs. léky na předpis: výhody a nevýhody

Úvod: Marihuana a léky na předpis jsou dvě různé možnosti léčby a zvládání zdravotních problémů.…

1 měsíc ago

Porovnání účinků marihuany a alkoholu na zdraví a společnost

Úvod: Marihuana a alkohol jsou dvě z nejčastěji užívaných psychoaktivních látek ve společnosti. Je důležité…

2 měsíce ago

Jak předcházet nežádoucím účinkům a předávkování při užívání marihuany

Úvod: Při užívání marihuany je důležité se seznámit s možnými nežádoucími účinky a zabránit předávkování.…

2 měsíce ago

Rady pro dávkování a kontrolu konzumace marihuany

Úvod: Správné dávkování a kontrola konzumace marihuany jsou klíčové pro bezpečné a příjemné užívání. Při…

3 měsíce ago