8 Říjen

Marihuana a zákony v USA – část 2.

Autor: admin Kategorie: aktuality, Legalizace konopí, Marihuana a USA Komentáře: 0

Ve článku z minulého týdne jsme Vás uvedli do legislativní  konopné problematiky v USA. V dnešním článku tedy budeme dále v tomto tématu pokračovat.

Malé množství marihuany dekriminalizovalo již 13 států USA (což znamená cca 120 miliónů občanů, tj. třetina celkové populace Států, mezi tyto státy patří Aljaška, Kalifornie, Colorado, Maine, Massachusetts, Minnesota, Mississippi, Nebraska, Nevada, New York, Severní Karolína, Ohio a Oregon). Od roku 1996 navíc čtrnáct států (a Washington, D.C.), čili pětina občanů USA (cca 90 miliónů lidí), uznává léčebný přínos konopí, a přes odmítavý postoj federální vlády přijalo zákony o „léčebné marihuaně“, hlavně kvůli ochraně pacientů (jde o státy Aljaška, Kalifornie, Colorado, Maine, Maryland, Michigan, Montana, Nevada, Nové Mexiko, Oregon, Washington a Washington D.C. vazbou na voličskou iniciativu; Havaj, Rhode Island a Vermont právními předpisy).

Mezi prvních pět států s nejvyšším počtem zatčení souvisejících s konopím patří Kalifornie, New York, Texas, Illinois a Georgia. Prvních pět států s nejvyšším počtem zatčení na osobu v roce 2002: Nebraska 460 zatčení souvisejících s konopím na 100 000 obyvatel, Louisiana 400 zatčených na 100 tis., Wyoming 385, Kentucky 365 a Illinois 360, celonárodní průměr čítá 239 zatčení souvisejících s konopím na 100 000 obyvatel.

Podle Projektu trestů (The Sentencing Project) ve Washingtonu D.C. se v současné době v amerických nápravných zařízeních nachází cca 48 tis. osob, které byly soudně stíhány za trestné činy související pouze s marihuanou. Ve svém ekonomickém pojednání z roku 2005 poukazuje harvardský profesor Jeffrey Miron na fakt, že federální a státní vlády utratí ročně zhruba 8 miliard dolarů za snahy o prosazení zákonů zakazujících konopí v USA.

blunt

Blunt

O jakém množství marihuany mluvíme když mluvíme o konopí ve Státech:

– Jeden běžně velký „joint“ váží přibližně 5 gramů (trochu méně než cigareta).
– Jeden „blunt“ váží asi 3 gramy.
– Jednu unci (28,34 gramů) sušené marihuany je možné udržet ve spojených dlaních a rovná se asi padesáti až šedesáti smotaným „jointům“, případně dvěma krabičkám cigaret.
– Jedna libra marihuany (16 uncí = 453,6 g) v nestlačeném stavu má cca stejnou velikost jako malý polštář.
– Jeden kilogram (to je 2,2 libry) často používané množství při pašování marihuany, po stlačení má velikost i tvar standardní stavební cihly.

Aktuální seznamy státních a federálních zákonů týkající se marihuany v USA, stejně jako výroční zprávy o počtu zatčení a úrodě, zveřejňuje pravidelně  Národní organizace pro reformu marihuanových zákonů (National Organization for the Reform of Marijuana Laws), založená ve Washingtonu, D.C. (web: www.norml.org).

Přeloženo z:

HOLLAND, Julie. The pot book: a complete guide to cannabis : its role in medicine, politics, science, and culture. Rochester, Vt.: Park Street Press, c2010, xxiv, 551 p. ISBN 15-947-7368-8.

NORML: Working to reform marijuana laws [online]. 2014 [cit. 2014-09-24]. Dostupné z: http://norml.org/

Poslat komentář

*